Wpisy oznaczone datą: 20-04-2012

Dorabianie po godzinach

Data dodania artykułu: 20-04-2012, Tagi: przychód, koszty, branża

Oprócz realizowania typowej pracy zawodowej na pełny etat lub inny wymiar godzin, można także dorabiać sobie po godzinach. Część osób wykorzystuje wtedy umiejętności właściwe dla swojego zawodu, inne osoby robią coś zupełnie innego, poniekąd hobbystycznie, coś na czym dobrze się znają i mają pewien talent. Dzięki dorabianiu podreperować można domowy budżet lub znaleźć środki na jakąś inwestycję, na którą do tej pory brakowało, a często jest to bardzo ważna i niezbędna rzecz. Warto jednak robić to legalnie, to jest, podpisywać stosowne umowy i wybierać uczciwych pracodawców, żeby nie pracować za darmo – może to bowiem zniechęcić do podejmowania jakiejkolwiek inicjatywy w zakresie dorabiania. Na takie działania decydują się w związku zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jeśli jednak ta stała, pewna praca jest bardzo męcząca i absorbująca, na dodatkowe zajęcia nie zbyt wiele czasu i sił. Ale liczy się każdy grosz, więc jeśli ma się możliwość dorobienia, warto z niej skorzystać, o ile nie obciąża ona zbytnio fizycznie i przede wszystkim psychicznie.

Gospodyni to też praca

Data dodania artykułu: 20-04-2012, Tagi: przychód, koszty, branża

Część kobiet nie pracuje zawodowo, ale zajmuje się obowiązkami domowymi w naprawdę szerokim zakresie. Przedsiębiorcze panie wykorzystują swoje umiejętności oraz nabytą wprawę, prowadząc gospodarstwo na zlecenie. W niektórych domach brakuje tak zwanej kobiecej ręki, czasami trzeba zająć się większą rodziną, pomóc w opiece nad dziećmi. Doświadczone gospodynie (preferowane są panie dojrzałe, które cieszą się poważaniem wśród „przygarniętych” domowników) radzą sobie z licznymi obowiązkami i często stają się częścią rodzin, u których pracują. Takie gosposie mogą też stać się nianiami lub kimś na kształt guwernantek, w zależności od potrzeb rodziny i możliwości dorabiających pań. Możliwe jest również pracowanie na umowę, czyli jak najbardziej legalnie. Jeśli ma się szczęście trafić na bogatą rodzinę, zarobki mogą być zdumiewająco wysokie. A tak na prawdę jest to praca bardzo przyjemna, bo robi się dokładnie to samo, co we własnym domu, więc nie trzeba dodatkowych szkoleń czy niesamowitych umiejętności. Oczywiście jest to rodzaj pracy zarezerwowany raczej głównie dla kobiet, choć naturalnie wyjątki się zdarzają.

Praca “na własna rękę”

Data dodania artykułu: 20-04-2012, Tagi: praca, zarobki, firma

Jest całe mnóstwo sposobów na to, by stać się niezależnym nie tylko pod względem finansowym, ale także, by praca jaką wykonujemy, zależała w głównej mierze od nas. Jednak taki własny biznes – choć rzecz przyjemna i jeśli jest dobrze pomyślany, opłacalna – mimo wszystko wiąże się z większą odpowiedzialnością i “ciśnieniem” niż praca dla kogoś. Oczywiście do każdego rodzaju pracy powinniśmy podchodzić profesjonalnie, ale będąc czyimś pracownikiem, a nie szefem samym dla siebie możemy uniknąć wielu problemów. Mówi się, że własna działalność jest dobra, bo sami się przecież nie zwolnimy, a w dzisiejszych czasach pracę u kogoś – nawet na umowę – możemy szybko stracić. Jednak własny biznes może legnąć w gruzach i pociągnąć nas za sobą na samo dno finansowe. Jeśli stracimy pracę gdzieś, znajdziemy następną. Mogą się pojawić przejściowe problemy finansowe, ale z pewnością nie tak ogromne jak w wypadku totalnego bankructwa z powodu utraty własnej firmy. Nie chodzi oczywiście o to, by zniechęcać do założenia czegoś “na własną rękę”, ale taki krok trzeba bardzo dobrze przemyśleć, by zyskać, a nie stracić.