Czy dzieci powinny otrzymywać od rodziców “kieszonkowe”?

Data dodania artykułu: 30-03-2012, Tagi: kieszonkowe, fundusze, kwota

Prawda jest taka, że zależy to oczywiście tylko i wyłącznie od rodziców, bo to oni znają swoje dziecko najlepiej. Nikt inny jak tylko oni może wiedzieć o tym, na co i w jakim czasie dziecko roztrwoni bądź zainwestuje pieniądze. Jednak fakt posiadania przez dziecko własnych pieniędzy, a zatem pewna swoboda w jego decydowaniu o sobie, może być bardzo ważną i przydatną rzeczą. Najczęściej młody człowiek nie ma możliwości samodzielnego zarabiania pieniędzy, a nawet gdyby miał i chciał z tego skorzystać, zazwyczaj rodzice się na to nie godzą. Uważają bowiem, że podstawowym obowiązkiem dziecka jest nauka i na to powinien przeznaczać czas. Jednak w jakiś sposób dziecko kiedyś musi nauczyć się szanować, a także wydawać pieniądze. Same dobre teoretyczne rady nie wystarczą. Wobec tego powierzenie dziecku określonej kwoty tylko do jego użytku może być strzałem w dziesiątkę. Pierwszym razem prawdopodobnie będzie tak, że młody człowiek w mgnieniu oka straci wszystkie pieniądze, bo zachłyśnie się tego rodzaju wolnością i swobodą. Ale nie jest to powód do zawieszenia “wynagrodzenia”. Trzeba dać kolejną szansę i tym razem prawdopodobnie dziecko być może spróbuje jakoś racjonalnie rozplanować swoje wydatki.

Rodzaje kieszonkowego

Data dodania artykułu: 31-03-2012, Tagi: kieszonkowe, fundusze, kwota

Ilu jest rodziców, zapewne też tyle jest rodzajów kieszonkowego i sposobów na jego wypłatę. To, ile pieniędzy dziecko powinno otrzymywać i z jaką częstotliwością, zależy przede wszystkim od wieku i skłonności dziecka. Maluchy, które po raz pierwszy mają do czynienia z własną gotówką, nie powinny mieć jej przy sobie dużo. Zazwyczaj takie małe dzieci są bardzo roztargnione i szybko pieniądze przez przypadek mogą zgubić. Poza tym prawdopodobnie pierwszy zakup, jakiego by dokonały, to całe mnóstwo niezdrowych słodyczy i tym podobnych produktów. Nieco starsze dzieci mogą i powinny otrzymywać więcej gotówki, bo też ich potrzeby są większe - drobne kosmetyki, nowa bluzka czy doładowanie do telefonu komórkowego. Pozostaje jeszcze kwestia częstotliwości. Małe dzieci powinny otrzymywać drobne sumy, a częściej – na przykład raz w tygodniu. Jeśli czujemy, że możemy zaufać starszemu dziecku, spróbujmy dawać mu fundusze raz w miesiącu. Będzie to automatycznie wyższa kwota, dlatego warto w jakiś sposób kontrolować jego wydatki. Jeśli się to nie sprawdzi, możemy wypróbować też opcję co dwutygodniowego wypłacania.

Zasady kieszonkowego

Data dodania artykułu: 31-03-2012, Tagi: kieszonkowe, pieniądze, rodzice

Pewne zasady powinny istnieć i być przestrzegane w stosunku do wszystkiego. Dotyczy to przede wszystkim kwestii związanych z finansami. Kiedy dajemy dzieciom ich własne pieniądze, powinny one wiedzieć, w jaki sposób z nich korzystać i z pewnymi faktami się liczyć. Co to za fakty? W zależności oczywiście od kwoty kieszonkowego, powinny zawierać się w nim określone wydatki. Jeśli do tej pory rodzice kupowali dziecku na przykład czasopisma czy doładowania do telefonu, bo nie miało własnych pieniędzy, teraz powinno ono samo zaopatrzać się w te produkty. Dziecko nie może przychodzić do rodziców i prosi o kolejne pieniądze – jeśli swoje własne wyda na coś innego - “jego strata”! Młody człowiek powinien wiedzieć dokładnie, jaką kwotę ma do swojej dyspozycji i co jaki czas. Jest to ważne, bo z pewnością chce on sobie rozplanować wydatki. Rodzice zatem powinni być konsekwentni i również przestrzegać zasad. I jeszcze jedną ważną kwestią jest to, w jakich sytuacjach kieszonkowe może zostać zawieszone. Nie można ukarać dziecka poprzez niewypłacenie mu pieniędzy, gdy przyniesie złą ocenę czy nie przyjdzie o wyznaczonej porze, jeśli wcześniej nie zostało to odpowiednio ujete.


[1] 2 3 4     następna