Konto bankowe i karta dla dziecka

Data dodania artykułu: 01-04-2012, Tagi: kieszonkowe, pieniądze, rodzice

Wielu rodziców niestety uważa swoje dzieci za bardziej dorosłe i odpowiedzialne, niż są one w rzeczywistości. W takiej sytuacji między rodzicem a dzieckiem tworzy się coś w rodzaju partnerskiego związku, opartego na równych prawach, a to jest niedopuszczalne. Dzieci są dziećmi i powinny mieć tego świadomość – ich rodzice również! W kwestiach finansowych ufamy naszym dzieciom często zbyt mocno i na przykład dajemy im ogromne sumy tak zwanego kieszonkowego. Są rodzice, którzy idą o krok dalej i zakładają dziecku konto w banku z możliwością korzystania z karty. Na szczęście nie ma możliwości założenia konta bankowego dziecku, które nie ukończyło trzynastego roku życia. Dziecko, które już osiągnęło ten wiek, faktycznie może cechować się już pewną odpowiedzialnością i zdolnością logicznego myślenia. Jednak to rodzice powinni podjąć ostateczną decyzję, czy dziecko jest gotowe na posiadanie konta. Może to być dobra nauka samodzielnego zarządzania swoimi finansami i jednocześnie bardziej “dorosły” sposób na przechowywanie pieniędzy od rodziców, niż zwykłe kieszonkowe trzymane w portfelu. Jednak posiadanie karty bankomatowej może być ryzykowne, jeśli dziecko nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Jeśli bowiem nie dopilnuje jej w odpowiedni sposób i straci pieniądze, raczej nikt mu w tej sytuacji nie pomoże.

Na co dzieci wydają pieniądze?

Data dodania artykułu: 01-04-2012, Tagi: dzieci, wydatki, kwota

Jest to oczywiście uzależnione od wieku dziecka, zainteresowań, a nawet płci. Jednak często się zdarza, że bez względu na powyższe kryteria, dzieci lubią wydawać gotówkę na zbędne produkty. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj bowiem młodzi ludzie nie liczą się z pieniędzmi otrzymanymi od rodziców czy dziadków i nawet nie mają świadomości, jak ciężko trzeba na nie pracować. Do momentu, gdy nie zostaną postawione pewne warunki i dziecko nie odczuje tego, będzie mu się wydawało, że pieniądze są pewnego rodzaju prezentem, z którym może zrobić wszystko, co mu się żywnie podoba. Jeśli jednak zrozumie, że nie jest to wszystko takie proste i przyjemne, zastanowi się następnym razem, gdy będzie sięgać po kolejną paczkę chipsów czy drogą gazetę, która i tak za chwilę wyląduje w koszu. Dzieci wydają pieniądze oczywiście na różne inne rzeczy, ale zawsze związane z osiągnięciem jakiejś przyjemności, czy to dla oka czy dla podniebienia. A na co pieniędzy dzieci nie wydają? Z całą pewnością na artykuły im niezbędne, jak przybory szkolne i tym podobne – a przynajmniej mało które dziecko tak właśnie robi. A szkoda, bo wtedy z pewnością dużo bardziej szanowałyby pieniądze.

Jaką kwotę powierzyć dziecku do dyspozycji?

Data dodania artykułu: 04-04-2012, Tagi: dzieci, wydatki, kwota

Większość rodziców ma z tym prawdziwy problem. Rodzice oczywiście zdają sobie sprawę z tego, że chyba niemal żadna kwota, jaką są w stanie dziecku dać, zapewne i tak go nie zadowoli i oczywiście jego zdaniem nie będzie wystarczająca. Jednak trzeba spróbować znaleźć jakiś złoty środek, najlepiej w porozumieniu z dzieckiem. Naturalnie każde dziecko ma inne wymagania i potrzeby. Rodzice zapewne o tym wiedzą. Miesięczna kwota kieszonkowego – bez względu jak rozdzielana, czy też jednorazowo w całości – nie może oczywiście być mniejsza od kwoty, jaką rodzice na przyjemności dziecka wydawali miesięcznie jeszcze przed przyznaniem mu własnych pieniędzy. Jeśli zatem do tej pory wydawaliśmy na zachcianki i tego typu rzeczy dla dziecka około 300 złotych w każdym miesiącu, nie byłoby w porządku dawać dziecku do ręki kwotę 150 złotych i kazać tym dysponować przez okres 30 dni. Z resztą żadne dziecko się na to nie nabierze. Będzie wolało wziąć od rodziców co drugi dzień 10 złotych na picie i jedzenie do szkoły, a zakupy w celu dogadzania mu w dalszym ciągu pozostawić rodzicom. Najlepiej jeśli dziecko samo określi swoje potrzeby i zaproponuje kwotę. Jeśli wyda się ona nam rozsądna, problem z głowy, a jeśli nie – pozostaje zastosować w działaniu sztukę kompromisu..


poprzednia     1 [2] 3 4     następna