Instytucje pozabankowe

Data dodania artykułu: 02-05-2012, Tagi: kredyt, finanse, konto

Pożyczek (rzadziej kredytów) mogą również udzielać finansowe instytucje pozabankowe. Są one najczęściej zupełnie legalne i nie trzeba bać się korzystania z ich usług, choć czasami można się dopatrzyć faktu, że owe instytucje wykorzystują pewną niszę prawną i tylko dzięki temu w ogóle działają. W różnych przypadkach są w stanie znacznie nam pomóc, ponieważ często nie sprawdzają historii kredytowej ani nie pytają o to, czy jesteśmy wypłacalni. Zupełnie skrajną sytuację stanowi ta, kiedy otrzymujemy pożyczkę bez udowodnionego zatrudnienia, wystarczy dowód. Jest to wygodne, ale czasami dana instytucja w ten sposób ma poważny problem. Kto korzysta z pożyczek “na dowód”? Zdarza się, że ludzie poważni, którzy chwilowo znaleźni się w trudnej sytuacji finansowej, ale wiedzą oni, że pożyczka ta nie jest korzystna i wcale nie cieszą się z tego rozwiązania. Zdecydowanie częściej jednak z tego typu pomocy finansowej korzystają ludzie, którzy chyba nawet niespecjalnie zamierzają swoje zobowiązanie spłacić. Są to szybkie i łatwe pieniądze. Tak szybkie i tak łatwe, że często tacy ludzie zapominają, że nie są one za darmo. Lepiej w taki sposób do tego nie podchodzić, bo może to nam nastręczyć wielu problemów i nieprzyjemności.

Na co uważać?

Data dodania artykułu: 02-05-2012, Tagi: odsetki, finanse, konto

Wzięcie pożyczki zawsze stanowi zobowiązanie i trzeba cały czas mieć na uwadze wiele ważnych kwestii. Pożyczanie pieniędzy z niepewnego źródła skutkuje tym, że możemy zostać wplątani w dziwne sprawy bez jakichkolwiek możliwości dochodzenia swoich praw, gdyż ważne informacje były zapisane w umowie drobnym druczkiem, a my oczywiście tego nie przeczytaliśmy. W przypadku banków warto również zwracać uwagę na takie dopiski, ponieważ różne bywa oprocentowanie albo pojawić się może nagle konieczność pokrywania dużych odsetek za niewielkie przekroczenia terminów spłacania poszczególnych rat. Niestety, pożyczanie pieniędzy nie jest tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Jeśli zatem chcemy to zrobić, powinniśmy bezwzględnie czytać każde zdanie umowy. Jeśli też jest taka potrzeba, pytać choćby co 2 minuty, do znudzenia i oczywiście uzyskania odpowiedzi. Nie robimy tego, bo nie chcemy wyjść na niedouczonych, poza tym wiemy, że może to być irytujące. Jednak nie o tym powinniśmy myśleć zaciągając kredyt. W końcu chodzi o nasze pieniądze, naszą przyszłość, zatem to, że ktoś pomyśli na nasz temat coś niepochlebnego, to najmniejszy problem.

Wysokość odsetek

Data dodania artykułu: 07-05-2012, Tagi: odsetki, kapitał, konto

Spłacanie kredytu lub pożyczki w ratach gwarantuje, że będzie można pozbyć się zobowiązania stosunkowo szybko i bezboleśnie, ponieważ nawet duża suma rozłożona na wiele mniejszych części nie jest aż tak „odczuwalna”, jak spłata całej kwoty jednorazowo. Warto jednak uważać, ponieważ niektóre banki i instytucje pozabankowe udzielające wsparcia finansowego mają zwyczaj dodawać bardzo dużo do ogólnej, wyjściowej kwoty. Jest to wyniszczające, ponieważ osoba spłacająca swój dług może nawet otrzymać dwukrotnie większą sumę do uregulowania. Przed zdecydowaniem się na jakąś ofertę, należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi informacjami na jej temat, nawet tymi, które zostały zapisane drobnym drukiem. Czasem pieniądze są potrzebne bardzo szybko, na “już”, ale nie warto kierować się emocjami i działać w pośpiechu. Choć jest to trudne, można znaleźć ofertę godną naszej uwagi. A to, że odsetki zawsze będą – mniejsze czy większe – ale jednak, jest po prostu wpisane w kredyt czy pożyczkę. Nie da się tego uniknąć. Zawsze możemy pożyczyć potrzebną kwotę od bliskich, którzy nie nałożą na nas odsetek, ale nie zawsze w grę wchodzą duże sumy, a niestety właśnie takie często są nam potrzebne.


poprzednia     1 [2] 3     następna