Czy oszczędność zawsze popłaca?

Data dodania artykułu: 09-04-2012, Tagi: oszczędności, inwestycje, gotówka

Lubimy oszczędzać, bo mamy wtedy świadomość tego, że sprawujemy kontrolę nad swoim życiem i oczywiście pieniędzmi. Czy jednak zawsze takie podejście jest dobre? Niestety nie, często nawet bywa niebezpieczne. Ludzie, którzy “nałogowo” oszczędzają, robią to też w odniesieniu do rzeczy tak ważnych jak na przykład leki różnego rodzaju. Gdy jesteśmy chorzy, lekarz przykładowo przepisuje nam antybiotyk, a do tego jeszcze jakieś witaminy i oczywiście probiotyk. Zdarza się często, że z tych ostatnich rezygnujemy, bo jesteśmy “mądrzejsi” i uważamy, że antybiotyk jest najważniejszy i to on przede wszystkim ma działać. Owszem, ale probiotyki mają chronić przed bardzo inwazyjnym działaniem antybiotyku, który niszczy nie tylko bakterie, ale przy okazji cały organizm – a jeśli nie niszczy, to przynajmniej bardzo osłabia. Zdarzają się po antybiotykach takie skutki uboczne jak wymioty czy biegunka, a probiotyki mają temu zapobiegać. Jeśli więc nie weźmiemy probiotyku, skutki mogą być nieprzyjemne i bolesne. Co więcej może poskutkować to zmianą antybiotyku i dodatkowym leczeniem. Nie lepiej zatem wydać na probiotyk kilka złotych, zamiast kolejnych kilkadziesiąt na następne antybiotyki? Przecież nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Związek reklamy z niepotrzebnymi wydatkami

Data dodania artykułu: 13-04-2012, Tagi: środek płatniczy, inwestycje, produkt

Związek ten jest bardzo silny, choć nie każdy o tym wie. A jednak, gdy obejrzymy jakąś ciekawą reklamę, często mamy ochotę wypróbować pokazany produkt. Najgorsza pułapka, jaka może być - to inaczej jakby się mogło wydawać – niska a nie wysoka cena artykułu. Bowiem, nie każdego stać na inwestycję w drogi produkt, ale coś, co warte jest kilka złotych, może wypróbować niemal każdy. Tak więc “łapiemy się” na to. Uważamy, że nawet jeśli produkt się nie sprawdzi, nic na tym nie stracimy. Ale, jednak. Nawet te kilka złotych zainwestowane w nietrafiony i tak naprawdę niepotrzebny produkt to także zbędny wydatek. A zbędny jest dlatego, że kupujemy go nie na konkretną potrzebę, ale właśnie ze względu na reklamę. W taki sposób postępuje dużo ludzi, ale nie zawsze i nie każdy ma tego świadomość, reklama bowiem potrafi być sprytna i dyskretna. Jeśli mamy takie skłonności i zdajemy sobie z tego sprawę, idąc na zakupy lepiej jest przygotować sobie odpowiednią listę i trzymać się tego. W innym wypadku nie dość, że nakupimy masę zbędnych rzeczy, to jeszcze może nam braknąć gotówki na te rzeczywiście potrzebne.

Domowe sprzęty, a oszczędność

Data dodania artykułu: 13-04-2012, Tagi: środek płatniczy, inwestycje, produkt

Jak zapewne wiadomo, oszczędzać można nie tylko na zakupach w sklepie spożywczym, ale też na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest na przykład posiadanie odpowiednich sprzętów domowych oraz, jak wiadomo, używanie ich zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. Jednym z takich sprzętów może być zmywarka do naczyń. W taki produkt z całą pewnością zainwestować, bowiem niesamowicie ogranicza zużycie wody, a co za tym idzie, rachunki są dużo mniejsze już po krótkim czasie użytkowania. A skoro już o wodzie mowa – kolejnym dobrym rozwiązaniem jest posiadanie i używanie prysznica zamiast wanny. Każdy ma z pewnością świadomość tego, że kąpiel w wannie jest bardzo “kosztowna”. Warto też w całym domu czy mieszkaniu wymienić żarówki na energooszczędne. Jeśli stoimy przez zakupem sprzętów takich jak pralka czy lodówka, warto zakupić taki, który cechuje się wysoką klasą oszczędności. Dzięki takiemu wyborowi oszczędzamy z kolei prąd. Jak widać, aby oszczędzić, czasem trzeba najpierw wydać pewne sumy pieniędzy, ale jeśli dokonamy dobrej inwestycji, szybko się nam to zwróci.


poprzednia     1 [2] 3     następna