Wpisy oznaczone tagiem: dzieci

Na co dzieci wydają pieniądze?

Data dodania artykułu: 01-04-2012, Tagi: dzieci, wydatki, kwota

Jest to oczywiście uzależnione od wieku dziecka, zainteresowań, a nawet płci. Jednak często się zdarza, że bez względu na powyższe kryteria, dzieci lubią wydawać gotówkę na zbędne produkty. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj bowiem młodzi ludzie nie liczą się z pieniędzmi otrzymanymi od rodziców czy dziadków i nawet nie mają świadomości, jak ciężko trzeba na nie pracować. Do momentu, gdy nie zostaną postawione pewne warunki i dziecko nie odczuje tego, będzie mu się wydawało, że pieniądze są pewnego rodzaju prezentem, z którym może zrobić wszystko, co mu się żywnie podoba. Jeśli jednak zrozumie, że nie jest to wszystko takie proste i przyjemne, zastanowi się następnym razem, gdy będzie sięgać po kolejną paczkę chipsów czy drogą gazetę, która i tak za chwilę wyląduje w koszu. Dzieci wydają pieniądze oczywiście na różne inne rzeczy, ale zawsze związane z osiągnięciem jakiejś przyjemności, czy to dla oka czy dla podniebienia. A na co pieniędzy dzieci nie wydają? Z całą pewnością na artykuły im niezbędne, jak przybory szkolne i tym podobne – a przynajmniej mało które dziecko tak właśnie robi. A szkoda, bo wtedy z pewnością dużo bardziej szanowałyby pieniądze.

Jaką kwotę powierzyć dziecku do dyspozycji?

Data dodania artykułu: 04-04-2012, Tagi: dzieci, wydatki, kwota

Większość rodziców ma z tym prawdziwy problem. Rodzice oczywiście zdają sobie sprawę z tego, że chyba niemal żadna kwota, jaką są w stanie dziecku dać, zapewne i tak go nie zadowoli i oczywiście jego zdaniem nie będzie wystarczająca. Jednak trzeba spróbować znaleźć jakiś złoty środek, najlepiej w porozumieniu z dzieckiem. Naturalnie każde dziecko ma inne wymagania i potrzeby. Rodzice zapewne o tym wiedzą. Miesięczna kwota kieszonkowego – bez względu jak rozdzielana, czy też jednorazowo w całości – nie może oczywiście być mniejsza od kwoty, jaką rodzice na przyjemności dziecka wydawali miesięcznie jeszcze przed przyznaniem mu własnych pieniędzy. Jeśli zatem do tej pory wydawaliśmy na zachcianki i tego typu rzeczy dla dziecka około 300 złotych w każdym miesiącu, nie byłoby w porządku dawać dziecku do ręki kwotę 150 złotych i kazać tym dysponować przez okres 30 dni. Z resztą żadne dziecko się na to nie nabierze. Będzie wolało wziąć od rodziców co drugi dzień 10 złotych na picie i jedzenie do szkoły, a zakupy w celu dogadzania mu w dalszym ciągu pozostawić rodzicom. Najlepiej jeśli dziecko samo określi swoje potrzeby i zaproponuje kwotę. Jeśli wyda się ona nam rozsądna, problem z głowy, a jeśli nie – pozostaje zastosować w działaniu sztukę kompromisu..

Koszt dobrego wykształcenia

Data dodania artykułu: 04-04-2012, Tagi: dzieci, fundusze, rodzice

Wszyscy dobrze wiemy, że darmowa edukacja w naszym kraju (i tak po prawdzie nie tylko tutaj) to jedna wielka bzdura! Nie ma nic za darmo i za wiedzę też niestety trzeba płacić. Nawet jeśli posyłamy dziecko do szkoły państwowej, musimy zapłacić z własnej kieszeni za książki, zeszyty i inne niezbędne przybory szkolne. Istnieje oczywiście pomoc różnego rodzaju, dofinansowania z gminy, opieki społecznej, czy te organizowane przez szkołę, ale tak naprawdę jest to tylko kropla w morzu potrzeb. Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju intelektualnego, ale nie każdego na to stać. Zdarza się, że dzieci nie mają podstawowych podręczników i w takiej sytuacji niejednokrotnie mają problemy z nauką. Dla każdego dziecka czy nastolatka taka sytuacja jest bardzo mocno demotywująca. A często po prostu taki stan rzeczy wykorzystują, by mieć na co zrzucić swoje niepowodzenia. Trzeba sobie zatem szczerze powiedzieć, że koszt dobrego wykształcenia, które przebiega bez żadnych zakłóceń z przyczyn zewnętrznych jest szalenie duży. Jeśli więc dopiero planujemy dzieci, warto jednocześnie odpowiednio rozplanować wydatki. A dokładanie pieniędzy na edukację, która ma zacząć się dopiero za kilka lat, wcale nie jest taki na wyrost...

Rozwój dziecka, a finanse

Data dodania artykułu: 07-04-2012, Tagi: dzieci, fundusze, rodzice

Często bywa tak, że nasze pociechy są wyjątkowo utalentowane w jednym konkretnym kierunku. Jeśli wyraźnie to widać, a dzieci bardzo chcą ten talent rozwijać, warto w nie inwestować. Niestety często jest to bardzo kosztowne i zdarza się, że przewyższa nasze możliwości finansowe. Jeśli dziecko pragnie zawodowo tańczyć czy grać na jakimś instrumencie, wszystkie prywatne lekcje tego rodzaju, czy uczestnictwo w danym klubie są płatne. Do tego oczywiście dochodzi kupno odpowiednich sprzętów, jak instrument czy porządny, profesjonalny strój do tańca. Jak jednak dziecku tego odmówić i burzyć jego marzenia? Jest na jednak rozwiązanie. Jeżeli dziecku na czym zależy, można umówić się z nim, że będzie się je sponsorować, ale musi mieć świadomość tego, że dodatkowe prezenty na urodziny czy święta Bożego Narodzenia niezwiązane z tym konkretnym zainteresowaniem po prostu odpadają. Jeśli młody człowiek naprawdę jest zafascynowany danym przedsięwzięciem, zrozumie to i będzie zadowolony z możliwości kontynuacji swojego hobby. Jeśli jednak jest inaczej, trzeba się zastanowić czy nowy pomysł na życie, jak na przykład lekcje tańca czy śpiewu nie są tylko chwilowym kaprysem i czy warto inwestować w to duże pieniądze. Bowiem prawdziwa pasja i miłość do czegokolwiek nie mija, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.