Wpisy oznaczone tagiem: finanse

Wymagania banków

Data dodania artykułu: 30-04-2012, Tagi: kredyt, finanse, kapitał

Banki nie zawsze udzielają wnioskowanego kredytu albo pożyczki w oczekiwanej wysokości. Czasami nie można uzyskać pomocy z powodu czegoś, co nazywa się niezdolnością kredytową. Banki wymagają, by osoba starająca się o pomoc była pełnoletnia, miała polskie obywatelstwo, pracowała (i to przez odpowiedni czas – najlepsza jest w tym przypadku umowa na czas nieokreślony) i miała dochody w danej wysokości. W zależności od wysokości kredytu/pożyczki poszczególne wymagania mogą się nieco różnić. Różnice istnieją także w związku z tym, że każdy bank takie kwestie ustala dla siebie – indywidualnie. Zatem jeśli wiemy, że mamy odpowiednią zdolność kredytową i chcemy koniecznie wziąć kredyt, na przykład na budowę domu czy jego wykończenie, jest to decyzja na tyle poważna – bo wiążąca się najczęściej z bardzo dużymi pieniędzmi – że warto zastanowić się nad tym dłużej. Można też skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który sprawdzi wszystkie możliwe oferty i wybierze taką, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Często taka pomoc jest oferowana bezpłatnie, zatem tym bardziej warto.

Pożyczka a kredyt

Data dodania artykułu: 30-04-2012, Tagi: kredyt, finanse

Te dwie formy pomocy finansowej polegają w ogólnym rozumieniu na tym samym – chodzi o przekazanie na konto wnioskodawcy danej kwoty pieniędzy, jeśli osoba ta jest w stanie zaciągnięte zobowiązanie spłacić (co oczywiście bardzo skrupulatnie jest sprawdzane). Tak naprawdę banku oszukać się nie da. Owszem, później możemy kredytu nie spłacać, ale aby go w ogóle dostać, pewne warunki muszą być spełnione, a jest to w pewnym sensie zabezpieczenie dla banku, skoro mamy stałą pracę i nie mamy innych długów, jest duże prawdopodobieństwo wywiązania się z umowy. Kredyt jednak należy dokładnie opisać, na co się go zaciąga. Są konkretne rodzaje kredytów, różniące się między sobą przeznaczeniem, stąd można wybierać (na przykład kredyt hipoteczny). Zatem, jeśli chcemy wziąć kredyt na samochód, nie dostaniemy tylu pieniędzy, ile dostalibyśmy chcą postawić dom. Samo powiedzenie, na co potrzebne są pieniądze, nie wystarczy. Jest to później weryfikowane. W przypadku pożyczki nikt nie będzie od nas wymagał opowiadania się, po co potrzebne są nam pieniądze. Otrzymamy po prostu stosowną kwotę, naturalnie tylko w przypadku, gdy mamy możliwość ją otrzymać i jesteśmy zdolni finansowo. Pożyczki są też zazwyczaj dużo mniejsze od kredytu. Ale nie ma się czemu dziwić, zważywszy na to, że działają one na wyżej przedstawionych zasadach.

Instytucje pozabankowe

Data dodania artykułu: 02-05-2012, Tagi: kredyt, finanse, konto

Pożyczek (rzadziej kredytów) mogą również udzielać finansowe instytucje pozabankowe. Są one najczęściej zupełnie legalne i nie trzeba bać się korzystania z ich usług, choć czasami można się dopatrzyć faktu, że owe instytucje wykorzystują pewną niszę prawną i tylko dzięki temu w ogóle działają. W różnych przypadkach są w stanie znacznie nam pomóc, ponieważ często nie sprawdzają historii kredytowej ani nie pytają o to, czy jesteśmy wypłacalni. Zupełnie skrajną sytuację stanowi ta, kiedy otrzymujemy pożyczkę bez udowodnionego zatrudnienia, wystarczy dowód. Jest to wygodne, ale czasami dana instytucja w ten sposób ma poważny problem. Kto korzysta z pożyczek “na dowód”? Zdarza się, że ludzie poważni, którzy chwilowo znaleźni się w trudnej sytuacji finansowej, ale wiedzą oni, że pożyczka ta nie jest korzystna i wcale nie cieszą się z tego rozwiązania. Zdecydowanie częściej jednak z tego typu pomocy finansowej korzystają ludzie, którzy chyba nawet niespecjalnie zamierzają swoje zobowiązanie spłacić. Są to szybkie i łatwe pieniądze. Tak szybkie i tak łatwe, że często tacy ludzie zapominają, że nie są one za darmo. Lepiej w taki sposób do tego nie podchodzić, bo może to nam nastręczyć wielu problemów i nieprzyjemności.

Na co uważać?

Data dodania artykułu: 02-05-2012, Tagi: odsetki, finanse, konto

Wzięcie pożyczki zawsze stanowi zobowiązanie i trzeba cały czas mieć na uwadze wiele ważnych kwestii. Pożyczanie pieniędzy z niepewnego źródła skutkuje tym, że możemy zostać wplątani w dziwne sprawy bez jakichkolwiek możliwości dochodzenia swoich praw, gdyż ważne informacje były zapisane w umowie drobnym druczkiem, a my oczywiście tego nie przeczytaliśmy. W przypadku banków warto również zwracać uwagę na takie dopiski, ponieważ różne bywa oprocentowanie albo pojawić się może nagle konieczność pokrywania dużych odsetek za niewielkie przekroczenia terminów spłacania poszczególnych rat. Niestety, pożyczanie pieniędzy nie jest tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Jeśli zatem chcemy to zrobić, powinniśmy bezwzględnie czytać każde zdanie umowy. Jeśli też jest taka potrzeba, pytać choćby co 2 minuty, do znudzenia i oczywiście uzyskania odpowiedzi. Nie robimy tego, bo nie chcemy wyjść na niedouczonych, poza tym wiemy, że może to być irytujące. Jednak nie o tym powinniśmy myśleć zaciągając kredyt. W końcu chodzi o nasze pieniądze, naszą przyszłość, zatem to, że ktoś pomyśli na nasz temat coś niepochlebnego, to najmniejszy problem.