Wpisy oznaczone tagiem: kwota

Czy dzieci powinny otrzymywać od rodziców “kieszonkowe”?

Data dodania artykułu: 30-03-2012, Tagi: kieszonkowe, fundusze, kwota

Prawda jest taka, że zależy to oczywiście tylko i wyłącznie od rodziców, bo to oni znają swoje dziecko najlepiej. Nikt inny jak tylko oni może wiedzieć o tym, na co i w jakim czasie dziecko roztrwoni bądź zainwestuje pieniądze. Jednak fakt posiadania przez dziecko własnych pieniędzy, a zatem pewna swoboda w jego decydowaniu o sobie, może być bardzo ważną i przydatną rzeczą. Najczęściej młody człowiek nie ma możliwości samodzielnego zarabiania pieniędzy, a nawet gdyby miał i chciał z tego skorzystać, zazwyczaj rodzice się na to nie godzą. Uważają bowiem, że podstawowym obowiązkiem dziecka jest nauka i na to powinien przeznaczać czas. Jednak w jakiś sposób dziecko kiedyś musi nauczyć się szanować, a także wydawać pieniądze. Same dobre teoretyczne rady nie wystarczą. Wobec tego powierzenie dziecku określonej kwoty tylko do jego użytku może być strzałem w dziesiątkę. Pierwszym razem prawdopodobnie będzie tak, że młody człowiek w mgnieniu oka straci wszystkie pieniądze, bo zachłyśnie się tego rodzaju wolnością i swobodą. Ale nie jest to powód do zawieszenia “wynagrodzenia”. Trzeba dać kolejną szansę i tym razem prawdopodobnie dziecko być może spróbuje jakoś racjonalnie rozplanować swoje wydatki.

Rodzaje kieszonkowego

Data dodania artykułu: 31-03-2012, Tagi: kieszonkowe, fundusze, kwota

Ilu jest rodziców, zapewne też tyle jest rodzajów kieszonkowego i sposobów na jego wypłatę. To, ile pieniędzy dziecko powinno otrzymywać i z jaką częstotliwością, zależy przede wszystkim od wieku i skłonności dziecka. Maluchy, które po raz pierwszy mają do czynienia z własną gotówką, nie powinny mieć jej przy sobie dużo. Zazwyczaj takie małe dzieci są bardzo roztargnione i szybko pieniądze przez przypadek mogą zgubić. Poza tym prawdopodobnie pierwszy zakup, jakiego by dokonały, to całe mnóstwo niezdrowych słodyczy i tym podobnych produktów. Nieco starsze dzieci mogą i powinny otrzymywać więcej gotówki, bo też ich potrzeby są większe - drobne kosmetyki, nowa bluzka czy doładowanie do telefonu komórkowego. Pozostaje jeszcze kwestia częstotliwości. Małe dzieci powinny otrzymywać drobne sumy, a częściej – na przykład raz w tygodniu. Jeśli czujemy, że możemy zaufać starszemu dziecku, spróbujmy dawać mu fundusze raz w miesiącu. Będzie to automatycznie wyższa kwota, dlatego warto w jakiś sposób kontrolować jego wydatki. Jeśli się to nie sprawdzi, możemy wypróbować też opcję co dwutygodniowego wypłacania.

Na co dzieci wydają pieniądze?

Data dodania artykułu: 01-04-2012, Tagi: dzieci, wydatki, kwota

Jest to oczywiście uzależnione od wieku dziecka, zainteresowań, a nawet płci. Jednak często się zdarza, że bez względu na powyższe kryteria, dzieci lubią wydawać gotówkę na zbędne produkty. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj bowiem młodzi ludzie nie liczą się z pieniędzmi otrzymanymi od rodziców czy dziadków i nawet nie mają świadomości, jak ciężko trzeba na nie pracować. Do momentu, gdy nie zostaną postawione pewne warunki i dziecko nie odczuje tego, będzie mu się wydawało, że pieniądze są pewnego rodzaju prezentem, z którym może zrobić wszystko, co mu się żywnie podoba. Jeśli jednak zrozumie, że nie jest to wszystko takie proste i przyjemne, zastanowi się następnym razem, gdy będzie sięgać po kolejną paczkę chipsów czy drogą gazetę, która i tak za chwilę wyląduje w koszu. Dzieci wydają pieniądze oczywiście na różne inne rzeczy, ale zawsze związane z osiągnięciem jakiejś przyjemności, czy to dla oka czy dla podniebienia. A na co pieniędzy dzieci nie wydają? Z całą pewnością na artykuły im niezbędne, jak przybory szkolne i tym podobne – a przynajmniej mało które dziecko tak właśnie robi. A szkoda, bo wtedy z pewnością dużo bardziej szanowałyby pieniądze.

Jaką kwotę powierzyć dziecku do dyspozycji?

Data dodania artykułu: 04-04-2012, Tagi: dzieci, wydatki, kwota

Większość rodziców ma z tym prawdziwy problem. Rodzice oczywiście zdają sobie sprawę z tego, że chyba niemal żadna kwota, jaką są w stanie dziecku dać, zapewne i tak go nie zadowoli i oczywiście jego zdaniem nie będzie wystarczająca. Jednak trzeba spróbować znaleźć jakiś złoty środek, najlepiej w porozumieniu z dzieckiem. Naturalnie każde dziecko ma inne wymagania i potrzeby. Rodzice zapewne o tym wiedzą. Miesięczna kwota kieszonkowego – bez względu jak rozdzielana, czy też jednorazowo w całości – nie może oczywiście być mniejsza od kwoty, jaką rodzice na przyjemności dziecka wydawali miesięcznie jeszcze przed przyznaniem mu własnych pieniędzy. Jeśli zatem do tej pory wydawaliśmy na zachcianki i tego typu rzeczy dla dziecka około 300 złotych w każdym miesiącu, nie byłoby w porządku dawać dziecku do ręki kwotę 150 złotych i kazać tym dysponować przez okres 30 dni. Z resztą żadne dziecko się na to nie nabierze. Będzie wolało wziąć od rodziców co drugi dzień 10 złotych na picie i jedzenie do szkoły, a zakupy w celu dogadzania mu w dalszym ciągu pozostawić rodzicom. Najlepiej jeśli dziecko samo określi swoje potrzeby i zaproponuje kwotę. Jeśli wyda się ona nam rozsądna, problem z głowy, a jeśli nie – pozostaje zastosować w działaniu sztukę kompromisu..