Wpisy oznaczone tagiem: pieniądze

Zasady kieszonkowego

Data dodania artykułu: 31-03-2012, Tagi: kieszonkowe, pieniądze, rodzice

Pewne zasady powinny istnieć i być przestrzegane w stosunku do wszystkiego. Dotyczy to przede wszystkim kwestii związanych z finansami. Kiedy dajemy dzieciom ich własne pieniądze, powinny one wiedzieć, w jaki sposób z nich korzystać i z pewnymi faktami się liczyć. Co to za fakty? W zależności oczywiście od kwoty kieszonkowego, powinny zawierać się w nim określone wydatki. Jeśli do tej pory rodzice kupowali dziecku na przykład czasopisma czy doładowania do telefonu, bo nie miało własnych pieniędzy, teraz powinno ono samo zaopatrzać się w te produkty. Dziecko nie może przychodzić do rodziców i prosi o kolejne pieniądze – jeśli swoje własne wyda na coś innego - “jego strata”! Młody człowiek powinien wiedzieć dokładnie, jaką kwotę ma do swojej dyspozycji i co jaki czas. Jest to ważne, bo z pewnością chce on sobie rozplanować wydatki. Rodzice zatem powinni być konsekwentni i również przestrzegać zasad. I jeszcze jedną ważną kwestią jest to, w jakich sytuacjach kieszonkowe może zostać zawieszone. Nie można ukarać dziecka poprzez niewypłacenie mu pieniędzy, gdy przyniesie złą ocenę czy nie przyjdzie o wyznaczonej porze, jeśli wcześniej nie zostało to odpowiednio ujete.

Konto bankowe i karta dla dziecka

Data dodania artykułu: 01-04-2012, Tagi: kieszonkowe, pieniądze, rodzice

Wielu rodziców niestety uważa swoje dzieci za bardziej dorosłe i odpowiedzialne, niż są one w rzeczywistości. W takiej sytuacji między rodzicem a dzieckiem tworzy się coś w rodzaju partnerskiego związku, opartego na równych prawach, a to jest niedopuszczalne. Dzieci są dziećmi i powinny mieć tego świadomość – ich rodzice również! W kwestiach finansowych ufamy naszym dzieciom często zbyt mocno i na przykład dajemy im ogromne sumy tak zwanego kieszonkowego. Są rodzice, którzy idą o krok dalej i zakładają dziecku konto w banku z możliwością korzystania z karty. Na szczęście nie ma możliwości założenia konta bankowego dziecku, które nie ukończyło trzynastego roku życia. Dziecko, które już osiągnęło ten wiek, faktycznie może cechować się już pewną odpowiedzialnością i zdolnością logicznego myślenia. Jednak to rodzice powinni podjąć ostateczną decyzję, czy dziecko jest gotowe na posiadanie konta. Może to być dobra nauka samodzielnego zarządzania swoimi finansami i jednocześnie bardziej “dorosły” sposób na przechowywanie pieniędzy od rodziców, niż zwykłe kieszonkowe trzymane w portfelu. Jednak posiadanie karty bankomatowej może być ryzykowne, jeśli dziecko nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Jeśli bowiem nie dopilnuje jej w odpowiedni sposób i straci pieniądze, raczej nikt mu w tej sytuacji nie pomoże.

Wydatki na małe dzieci

Data dodania artykułu: 07-04-2012, Tagi: wydatki, pieniądze

Każdy doświadczony i odpowiedzialny rodzic wie, ile kosztuje utrzymanie małego dziecka. Zatem ludzie dojrzali emocjonalnie nie decydują się na posiadanie potomstwa, jeśli wiedzą o tym, że nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi. A jakie są te odpowiednie środki? Ciężko powiedzieć dokładnie, bo każde dziecko ma inne potrzeby i wymagania, ale to, co powiedzieć można z całą pewnością – są ogromne. Sam miesięczny wydatek na pieluchy (potocznie zwane pampersami) może przekraczać 200 złotych. Nie wspominając już o mleku modyfikowanym – bo nie każda kobieta może karmić piersią, a dodatkowo kosmetyki do pielęgnacji ciała, ubranka i tak dalej. Lista jest długa, a raczej nieskończona. Poza tym pierwszym ogromnym wydatkiem, być może jeszcze przed narodzinami dziecka, jest zakup takich sprzętów jak łóżeczko i oczywiście wszystkie niezbędne elementy jego wyposażenia, wózek, wanienka, może też zakup mebli i remont pokoiku dziecięcego. Jak widać koszty są ogromne, ale nie chodzi o to, by zniechęcić do posiadania dzieci, a jedynie o to, by podjąć świadomą decyzję. W przeciwnym wypadku zaszkodzi to nie tyle nam ile niczego niewinnemu dziecku, bo maluchowi nie da się wytłumaczyć, że mama i tata nie mają pieniędzy na pieluchy czy na mleko...

Uległość wobec dzieci

Data dodania artykułu: 08-04-2012, Tagi: wydatki, pieniądze

Wszyscy rodzice kochają swoje dzieci i pragną im dać wszystko to, co możliwie najlepsze. Już bardzo małe dzieci doskonale zdają sobie z tego sprawę i świetnie potrafią rodzicami sterować. Bywa tak, że w naszą słodką pociechę wstępuje mały diabełek, który dobrze wie, jak się z nami rozprawić. Technik jest oczywiście wiele, ale te najbardziej popularne to tak zwane “słodkie oczy”, mniej przyjemna i bardziej inwazyjna technika to płacz, tupanie nóżką aż po prawdziwą nieokiełznaną histerię. Dzieci bardzo często lubią stawiać sprawę na ostrzu noża podczas zakupów, zwłaszcza w sklepach z zabawkami i innymi artykułami dla maluchów. Efekt takiej potężnej histerii to nowa zabawka i często portfel lżejszy nawet o kilkadziesiąt złotych. To, że tak być nie powinno, jest rzeczą wiadomą. Nie ma aż tak dużego problemu, jeśli możemy sobie pozwolić na takie nieplanowane zakupy. Jednak coraz częściej tego typu wydatki przewyższają nasze możliwości. A mimo to ulegamy naszym dzieciom, bo nie potrafimy inaczej i po prostu chcemy sprawić im radość. Później niestety długo zastanawiamy się, jak związać koniec z końcem i dotrwać do następnej wypłaty.