Wpisy oznaczone tagiem: pomoc finansowa

Kobieta w pracy, a mężczyzna w domu?

Data dodania artykułu: 17-04-2012, Tagi: wpływ, gotówka, pomoc finansowa

Jeszcze wcale nie tak dawno temu wyżej przedstawiona sytuacja byłaby odebrana jako coś nienaturalnego, niemalże jako patologię. Jednak tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego i niewłaściwego, pod warunkiem, że zarówno jednej jak i drugiej stronie taki układ odpowiada. Często takie sytuacje mają miejsce w małżeństwach z dłuższym stażem, kiedy to mężczyzna przechodzi na emeryturę. Zazwyczaj już wtedy dzieci są dorosłe, więc kobieta zaczyna się realizować zawodowo, bo wcześniej poświęcała się jedynie rodzinie. Ale bywa i tak, że taki układ występuje już na samym początku, w młodym związku. Jeśli wszystko jest dobrze przemyślane, mogą wynikać z tego tytułu duże korzyści. Czasem mężczyzna, choć wykształcony, ma źle płatną pracę. Pojawia się dziecko, a kobieta ma szansę na pracę 3 razy lepiej płatną od pracy partnera. W takiej sytuacji wręcz nielogiczne byłoby, gdyby to mężczyzna pracował, a kobieta była w domu z dzieckiem. Mężczyźni często do takich kwestii podchodzą bardzo ambicjonalnie. Ale upieranie się przy swoim w choćby wyżej wymienionej sytuacji nie jest kwestią zachowania męskiej dumy, ale kwestią popełnienia dużego głupstwa.

Samotne rodzicielstwo, a finanse

Data dodania artykułu: 17-04-2012, Tagi: wpływ, koszty, pomoc finansowa

Na wstępie należy od razu wyjaśnić jedną kwestię. Samotne rodzicielstwo kojarzy się zazwyczaj z samotnym macierzyństwem, ale przecież wiemy dobrze o tym, że nie tylko kobiety samotnie wychowują dzieci. Mężczyznom również się to zdarza z bardzo różnych przyczyn. Zatem: samotne rodzicielstwo. Jest to bez wątpienia ciężki kawałek chleba. Jest to sprawa bardzo złożona, ale skupmy się na finansach. Zazwyczaj jest tak, że w związku pracują dwie osoby, bądź jedna zajmuje się domem i dziećmi. Kiedy tej jednej połówki zabraknie, sytuacja staje się skomplikowana. Szczęście ma ten, który znajdzie wsparcie i pomoc w rodzinie. Nawet nie tyle pomoc finansową, ale polegającą na przypilnowaniu dzieci, podczas gdy rodzic zarabia na utrzymanie. Aby pozwolić sobie w takiej sytuacji na wynajęcie opiekunki, trzeba bardzo dobrze zarabiać, bo przecież dzieci są naszym największym skarbem i też po prostu wstyd jest takiej opiekunce zaproponować 400 – 500 złotych za cały miesiąc pracy na pełny etat. W grę wchodzi też pomoc ze strony opieki społecznej czy chociażby szkoły, do której dziecko uczęszcza. W ciężkich chwilach nie ma miejsca na dumę i ambicję, zatem jeśli jest możliwość udzielenia takiej pomocy, trzeba o nią prosić. W końcu chodzi przede wszystkim o dobro dzieci.

Dorosłe dzieci w domu

Data dodania artykułu: 19-04-2012, Tagi: przychód, gotówka, pomoc finansowa

Gospodarstwo domowe najczęściej utrzymywane jest przez pracujących rodziców – w niektórych rodzinach na życie zarabiają oboje, mąż i żona, w innych tylko jedna osoba. Dużo zależy od rynku oraz od tego, jakie wykształcenie posiadają wymienieni ludzie. W przypadku bardziej rozbudowanej rodziny, część obowiązków związanych z utrzymaniem gospodarstwa mogą wziąć na siebie dorosłe dzieci. Dzieje się tak w przypadku, gdy rodzina ma do dyspozycji odpowiednio duże mieszkanie czy tym bardziej dom prywatny, a młodzi (na przykład po znalezieniu życiowych partnerów, urodzeniu dzieci itd.) nie zamierzają się przeprowadzać. W celu zaoszczędzenia można pomyśleć nad wspólnym pokrywaniem kosztów, co zapewni większą płynność finansową i możliwość nabycia na przykład mebli lub urządzeń do użytku przez całą rodzinę. Kwestie finansowe, to sprawy dość trudne, wiążące się z możliwością konfliktów, więc warto pewne zasady ustalić już na samym wstępie. Dzieci nie mogą i nie powinny liczyć na to, że rodzice będą ich utrzymywać w nieskończoność – ich i ich nową rodzinę. Dzięki wspólnemu mieszkaniu może być lepiej i lżej pod względem finansowym, ale ważne, by każdy znał swoją rolę i pewne granice.

Nastoletni specjaliści?

Data dodania artykułu: 19-04-2012, Tagi: przychód, koszty, pomoc finansowa

Jak się okazuje, młody człowiek nie zawsze oznacza człowieka pozbawionego jakichkolwiek umiejętności przydatnych w konkretnych branżach. Przeglądając informacje na temat Internetowego rynku pracy można stwierdzić, że w wielu dziedzinach działa liczna grupa nastoletnich specjalistów, radzących sobie nie gorzej od dorosłych i zbierających równie wysokie czy nawet wyższe wynagrodzenie. Sporo takich osób to posiadający rozległą wiedzę programiści, webmasterzy, ogólnie mówiąc – informatycy. Młodzi fachowcy radzą sobie też z muzyką, grafiką, sztuką, reklamą, są bardzo kreatywni i pomysłowi, często sprzedają różne produkty. Dla młodego człowieka jest to świetna praca dodatkowa i sposób zarobienia gotówki na własne wydatki. Jeśli jednak otrzymywanie jest wyjątkowo pokaźne, nierzadko takie nastolatki w podzięce, pomagają swoim rodzicom, chociażby robiąc niespodziankę i wybierając się na zakupy z własnymi pieniędzmi. Rodzice w takich sytuacjach zazwyczaj czują się niezręcznie, ale jednocześnie są wzruszeni i dumni ze swojej pociechy.