Wpisy oznaczone tagiem: rodzice

Zasady kieszonkowego

Data dodania artykułu: 31-03-2012, Tagi: kieszonkowe, pieniądze, rodzice

Pewne zasady powinny istnieć i być przestrzegane w stosunku do wszystkiego. Dotyczy to przede wszystkim kwestii związanych z finansami. Kiedy dajemy dzieciom ich własne pieniądze, powinny one wiedzieć, w jaki sposób z nich korzystać i z pewnymi faktami się liczyć. Co to za fakty? W zależności oczywiście od kwoty kieszonkowego, powinny zawierać się w nim określone wydatki. Jeśli do tej pory rodzice kupowali dziecku na przykład czasopisma czy doładowania do telefonu, bo nie miało własnych pieniędzy, teraz powinno ono samo zaopatrzać się w te produkty. Dziecko nie może przychodzić do rodziców i prosi o kolejne pieniądze – jeśli swoje własne wyda na coś innego - “jego strata”! Młody człowiek powinien wiedzieć dokładnie, jaką kwotę ma do swojej dyspozycji i co jaki czas. Jest to ważne, bo z pewnością chce on sobie rozplanować wydatki. Rodzice zatem powinni być konsekwentni i również przestrzegać zasad. I jeszcze jedną ważną kwestią jest to, w jakich sytuacjach kieszonkowe może zostać zawieszone. Nie można ukarać dziecka poprzez niewypłacenie mu pieniędzy, gdy przyniesie złą ocenę czy nie przyjdzie o wyznaczonej porze, jeśli wcześniej nie zostało to odpowiednio ujete.

Konto bankowe i karta dla dziecka

Data dodania artykułu: 01-04-2012, Tagi: kieszonkowe, pieniądze, rodzice

Wielu rodziców niestety uważa swoje dzieci za bardziej dorosłe i odpowiedzialne, niż są one w rzeczywistości. W takiej sytuacji między rodzicem a dzieckiem tworzy się coś w rodzaju partnerskiego związku, opartego na równych prawach, a to jest niedopuszczalne. Dzieci są dziećmi i powinny mieć tego świadomość – ich rodzice również! W kwestiach finansowych ufamy naszym dzieciom często zbyt mocno i na przykład dajemy im ogromne sumy tak zwanego kieszonkowego. Są rodzice, którzy idą o krok dalej i zakładają dziecku konto w banku z możliwością korzystania z karty. Na szczęście nie ma możliwości założenia konta bankowego dziecku, które nie ukończyło trzynastego roku życia. Dziecko, które już osiągnęło ten wiek, faktycznie może cechować się już pewną odpowiedzialnością i zdolnością logicznego myślenia. Jednak to rodzice powinni podjąć ostateczną decyzję, czy dziecko jest gotowe na posiadanie konta. Może to być dobra nauka samodzielnego zarządzania swoimi finansami i jednocześnie bardziej “dorosły” sposób na przechowywanie pieniędzy od rodziców, niż zwykłe kieszonkowe trzymane w portfelu. Jednak posiadanie karty bankomatowej może być ryzykowne, jeśli dziecko nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Jeśli bowiem nie dopilnuje jej w odpowiedni sposób i straci pieniądze, raczej nikt mu w tej sytuacji nie pomoże.

Koszt dobrego wykształcenia

Data dodania artykułu: 04-04-2012, Tagi: dzieci, fundusze, rodzice

Wszyscy dobrze wiemy, że darmowa edukacja w naszym kraju (i tak po prawdzie nie tylko tutaj) to jedna wielka bzdura! Nie ma nic za darmo i za wiedzę też niestety trzeba płacić. Nawet jeśli posyłamy dziecko do szkoły państwowej, musimy zapłacić z własnej kieszeni za książki, zeszyty i inne niezbędne przybory szkolne. Istnieje oczywiście pomoc różnego rodzaju, dofinansowania z gminy, opieki społecznej, czy te organizowane przez szkołę, ale tak naprawdę jest to tylko kropla w morzu potrzeb. Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju intelektualnego, ale nie każdego na to stać. Zdarza się, że dzieci nie mają podstawowych podręczników i w takiej sytuacji niejednokrotnie mają problemy z nauką. Dla każdego dziecka czy nastolatka taka sytuacja jest bardzo mocno demotywująca. A często po prostu taki stan rzeczy wykorzystują, by mieć na co zrzucić swoje niepowodzenia. Trzeba sobie zatem szczerze powiedzieć, że koszt dobrego wykształcenia, które przebiega bez żadnych zakłóceń z przyczyn zewnętrznych jest szalenie duży. Jeśli więc dopiero planujemy dzieci, warto jednocześnie odpowiednio rozplanować wydatki. A dokładanie pieniędzy na edukację, która ma zacząć się dopiero za kilka lat, wcale nie jest taki na wyrost...

Rozwój dziecka, a finanse

Data dodania artykułu: 07-04-2012, Tagi: dzieci, fundusze, rodzice

Często bywa tak, że nasze pociechy są wyjątkowo utalentowane w jednym konkretnym kierunku. Jeśli wyraźnie to widać, a dzieci bardzo chcą ten talent rozwijać, warto w nie inwestować. Niestety często jest to bardzo kosztowne i zdarza się, że przewyższa nasze możliwości finansowe. Jeśli dziecko pragnie zawodowo tańczyć czy grać na jakimś instrumencie, wszystkie prywatne lekcje tego rodzaju, czy uczestnictwo w danym klubie są płatne. Do tego oczywiście dochodzi kupno odpowiednich sprzętów, jak instrument czy porządny, profesjonalny strój do tańca. Jak jednak dziecku tego odmówić i burzyć jego marzenia? Jest na jednak rozwiązanie. Jeżeli dziecku na czym zależy, można umówić się z nim, że będzie się je sponsorować, ale musi mieć świadomość tego, że dodatkowe prezenty na urodziny czy święta Bożego Narodzenia niezwiązane z tym konkretnym zainteresowaniem po prostu odpadają. Jeśli młody człowiek naprawdę jest zafascynowany danym przedsięwzięciem, zrozumie to i będzie zadowolony z możliwości kontynuacji swojego hobby. Jeśli jednak jest inaczej, trzeba się zastanowić czy nowy pomysł na życie, jak na przykład lekcje tańca czy śpiewu nie są tylko chwilowym kaprysem i czy warto inwestować w to duże pieniądze. Bowiem prawdziwa pasja i miłość do czegokolwiek nie mija, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.