Wpisy oznaczone tagiem: środek płatniczy

W miarę jedzenia apetyt rośnie?

Data dodania artykułu: 08-04-2012, Tagi: oszczędności, środek płatniczy, gotówka

Co oznacza to słynne powiedzenie? Oznacza tyle (w odniesieniu niemal do wszystkiego), że im więcej mamy możliwości, by coś mieć, zjeść, wypić i wykorzystać w jakikolwiek inny sposób, tym większą odczuwamy potrzebę, choć jest to tak naprawdę złudne. Dokładnie tak samo jest z pieniędzmi i jest to świetny przykład. Gdybyśmy zarabiali 800 złotych, nasze potrzeby i wydatki dostosowalibyśmy do tej właśnie skromnej kwoty, bo bądź co bądź, innego wyjścia w takiej sytuacji nie mamy. Gdybyśmy jednak dostali awans czy dużo lepiej płatną pracę, przykładowo za wynagrodzenie miesięczne kwocie równej 2000 złotych, wcale nie wydawalibyśmy tylko 800... Dlaczego? A właśnie dlatego, że w miarę jedzenia, apetyt rośnie. Nagle ni stąd ni zowąd pojawiłyby się nowe potrzeby, nowe wymagania i znowu ta już, o ile wyższa kwota ledwo by starczała na pokrycie wydatków. Nie jest tak do końca dobrym pomysłem to, by wiecznie oszczędzać niewiadomo po co i na co, chyba jedynie dla samego faktu posiadania. Ale też nie jest do końca normalne to, by wyzbyć się ostatniego grosza i z utęsknieniem czekać na kolejną wypłatę. Nie można popadać w skrajności, ale poszukać jakiegoś złotego środka – czyli wydatki na rzeczy ważne, jak rachunki czy żywność i przyjemności, jak wizyta w kinie, ale wszystko z umiarem i przy udziale logicznego myślenia...

Związek reklamy z niepotrzebnymi wydatkami

Data dodania artykułu: 13-04-2012, Tagi: środek płatniczy, inwestycje, produkt

Związek ten jest bardzo silny, choć nie każdy o tym wie. A jednak, gdy obejrzymy jakąś ciekawą reklamę, często mamy ochotę wypróbować pokazany produkt. Najgorsza pułapka, jaka może być - to inaczej jakby się mogło wydawać – niska a nie wysoka cena artykułu. Bowiem, nie każdego stać na inwestycję w drogi produkt, ale coś, co warte jest kilka złotych, może wypróbować niemal każdy. Tak więc “łapiemy się” na to. Uważamy, że nawet jeśli produkt się nie sprawdzi, nic na tym nie stracimy. Ale, jednak. Nawet te kilka złotych zainwestowane w nietrafiony i tak naprawdę niepotrzebny produkt to także zbędny wydatek. A zbędny jest dlatego, że kupujemy go nie na konkretną potrzebę, ale właśnie ze względu na reklamę. W taki sposób postępuje dużo ludzi, ale nie zawsze i nie każdy ma tego świadomość, reklama bowiem potrafi być sprytna i dyskretna. Jeśli mamy takie skłonności i zdajemy sobie z tego sprawę, idąc na zakupy lepiej jest przygotować sobie odpowiednią listę i trzymać się tego. W innym wypadku nie dość, że nakupimy masę zbędnych rzeczy, to jeszcze może nam braknąć gotówki na te rzeczywiście potrzebne.

Domowe sprzęty, a oszczędność

Data dodania artykułu: 13-04-2012, Tagi: środek płatniczy, inwestycje, produkt

Jak zapewne wiadomo, oszczędzać można nie tylko na zakupach w sklepie spożywczym, ale też na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest na przykład posiadanie odpowiednich sprzętów domowych oraz, jak wiadomo, używanie ich zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. Jednym z takich sprzętów może być zmywarka do naczyń. W taki produkt z całą pewnością zainwestować, bowiem niesamowicie ogranicza zużycie wody, a co za tym idzie, rachunki są dużo mniejsze już po krótkim czasie użytkowania. A skoro już o wodzie mowa – kolejnym dobrym rozwiązaniem jest posiadanie i używanie prysznica zamiast wanny. Każdy ma z pewnością świadomość tego, że kąpiel w wannie jest bardzo “kosztowna”. Warto też w całym domu czy mieszkaniu wymienić żarówki na energooszczędne. Jeśli stoimy przez zakupem sprzętów takich jak pralka czy lodówka, warto zakupić taki, który cechuje się wysoką klasą oszczędności. Dzięki takiemu wyborowi oszczędzamy z kolei prąd. Jak widać, aby oszczędzić, czasem trzeba najpierw wydać pewne sumy pieniędzy, ale jeśli dokonamy dobrej inwestycji, szybko się nam to zwróci.

Kup jeden, drugi dostaniesz za pół ceny!

Data dodania artykułu: 14-04-2012, Tagi: środek płatniczy, inwestycje, produkt

Powyższe hasło reklamowe jest zapewne bardzo dobrze znane każdemu z nas. Dotyczy ono dosłownie każdego produktu, jaki jest dostępny na rynku, od śmietany po telewizor czy odkurzacz. Niemal każdy na tego typu ofertę, promocję daje się skusić, bo jest szalenie atrakcyjna. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jednak jest to opłacalne i nie każdy dobrze na tym wychodzi. Samo bowiem posiadanie czegoś tylko dla faktu posiadania nie ma większego sensu. Po co nam dwa telewizory, jeśli jeden będzie leżał nieodpakowany? Zdarza się, że tego typu nieprzemyślane zakupy robimy dość często, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty spożywcze. Zakupimy większą ilość, a później nierzadko musimy wyrzucić, bo produkt straci datę ważności. Mimo wszystko jednak są to dobre okazje, po warunkiem, że mądrze z nich skorzystamy. Najlepiej jest jeśli znajdziemy do takiego zakupu inne chętne osoby, na przykład przyjaciół lub rodziców. W takim wypadku rzeczywiście możemy zrobić całkiem niezły interes. Ważne jest jednak to, by kupować produkty, z których będziemy korzystać.