Wpisy oznaczone tagiem: wpływ

Czy mężczyźni zarabiają więcej?

Data dodania artykułu: 14-04-2012, Tagi: wpływ, gotówka

Nie zawsze tak jest, ale trzeba przyznać, że w znakomite większości przypadków tak właśnie bywa. Normalnym jest oczywiście, że mężczyzna zarobi więcej od kobiety, jeśli pracuje on w kopalni czy na budowie, a kobieta w sklepie spożywczym. W tym wypadku nie chodzi tu o dyskryminację, ale o rodzaj wykonywanej pracy. Chodzi jednak o sytuacje, kiedy zarówno kobieta i mężczyzna zajmują to samo stanowisko, a mimo to on zarabia więcej niż ona. Jest to bardzo nieuczciwe, ale niestety nie wiedzieć czemu, w dalszym ciągu praktykowane. Na pewno każdy z nas o takich wypadkach słyszał. I tutaj z całą pewnością można mówić o dyskryminacji. Wychodzi na to, że w dalszym ciągu żyjemy w społeczeństwie bardzo mocno patriarchalnym. Pomimo tolerancji, jaką się chwalimy, pomimo rozwoju feminizmu, takie rzeczy mają miejsce. Mówi się o równych szansach dla kobiet i mężczyzn. Niektórych to śmieszy, bo uważają, że chodzi głównie o to, by wszystkie stanowiska były dla wszystkich dostępne. Ale przecież nie o to chodzi. Wiadomym jest, że kobieta nie będzie się kwapiła do pracy górniczej, a mężczyzna nie chce być “kosmetyczką”. Jeśli jednak już zajmują dokładnie te same stanowiska, powinni mieć dokładnie tę samą wypłatę.

Kobieta w pracy, a mężczyzna w domu?

Data dodania artykułu: 17-04-2012, Tagi: wpływ, gotówka, pomoc finansowa

Jeszcze wcale nie tak dawno temu wyżej przedstawiona sytuacja byłaby odebrana jako coś nienaturalnego, niemalże jako patologię. Jednak tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego i niewłaściwego, pod warunkiem, że zarówno jednej jak i drugiej stronie taki układ odpowiada. Często takie sytuacje mają miejsce w małżeństwach z dłuższym stażem, kiedy to mężczyzna przechodzi na emeryturę. Zazwyczaj już wtedy dzieci są dorosłe, więc kobieta zaczyna się realizować zawodowo, bo wcześniej poświęcała się jedynie rodzinie. Ale bywa i tak, że taki układ występuje już na samym początku, w młodym związku. Jeśli wszystko jest dobrze przemyślane, mogą wynikać z tego tytułu duże korzyści. Czasem mężczyzna, choć wykształcony, ma źle płatną pracę. Pojawia się dziecko, a kobieta ma szansę na pracę 3 razy lepiej płatną od pracy partnera. W takiej sytuacji wręcz nielogiczne byłoby, gdyby to mężczyzna pracował, a kobieta była w domu z dzieckiem. Mężczyźni często do takich kwestii podchodzą bardzo ambicjonalnie. Ale upieranie się przy swoim w choćby wyżej wymienionej sytuacji nie jest kwestią zachowania męskiej dumy, ale kwestią popełnienia dużego głupstwa.

Samotne rodzicielstwo, a finanse

Data dodania artykułu: 17-04-2012, Tagi: wpływ, koszty, pomoc finansowa

Na wstępie należy od razu wyjaśnić jedną kwestię. Samotne rodzicielstwo kojarzy się zazwyczaj z samotnym macierzyństwem, ale przecież wiemy dobrze o tym, że nie tylko kobiety samotnie wychowują dzieci. Mężczyznom również się to zdarza z bardzo różnych przyczyn. Zatem: samotne rodzicielstwo. Jest to bez wątpienia ciężki kawałek chleba. Jest to sprawa bardzo złożona, ale skupmy się na finansach. Zazwyczaj jest tak, że w związku pracują dwie osoby, bądź jedna zajmuje się domem i dziećmi. Kiedy tej jednej połówki zabraknie, sytuacja staje się skomplikowana. Szczęście ma ten, który znajdzie wsparcie i pomoc w rodzinie. Nawet nie tyle pomoc finansową, ale polegającą na przypilnowaniu dzieci, podczas gdy rodzic zarabia na utrzymanie. Aby pozwolić sobie w takiej sytuacji na wynajęcie opiekunki, trzeba bardzo dobrze zarabiać, bo przecież dzieci są naszym największym skarbem i też po prostu wstyd jest takiej opiekunce zaproponować 400 – 500 złotych za cały miesiąc pracy na pełny etat. W grę wchodzi też pomoc ze strony opieki społecznej czy chociażby szkoły, do której dziecko uczęszcza. W ciężkich chwilach nie ma miejsca na dumę i ambicję, zatem jeśli jest możliwość udzielenia takiej pomocy, trzeba o nią prosić. W końcu chodzi przede wszystkim o dobro dzieci.

Mama wraca do pracy

Data dodania artykułu: 17-04-2012, Tagi: wpływ, koszty, branża

Są kobiety, które ani myślą o posiadaniu potomstwa, bo chcą robić karierę. Są też takie, które nie myślą o niczym innym, tylko właśnie o dzieciach i dla nich mogą poświęcić wszystko. Obie te sytuacje tak naprawdę nie prowadzą do niczego dobrego. Wiadomo, że skrajności są złe. Jeśli kobieta chce pracować i czuć się niezależnie, może to zrobić, nawet wtedy, gdy urodzi dziecko. Powrót mamy do pracy nie jest łatwy zarówno dla niej jak i dla malucha. Jednak dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą, a kobieta pracująca jest kobietą szczęśliwą i spełnioną, zatem same plusy. Jak jednak rozwiązać kwestię dziecka? Jeśli nie mamy nikogo z rodziny, kto na czas nieobecności rodziców zajmowałby się dzieckiem, pozostaje opiekunka. Dobre opiekunki, doświadczone i z odpowiednimi referencjami kosztują. Jeśli nas na kogoś takiego stać, powinniśmy z takiego rozwiązania skorzystać. A jak wygląda sprawa opłacania opiekunki? Zazwyczaj to mamy im płacą ze swojej pensji, a nie jest to w porządku. Ojciec dziecka w równym stopniu powinien za to odpowiadać. W końcu opiekunka zajmuje się dzieckiem obojga rodziców, a nie tylko dzieckiem pracującej mamy.