Mama wraca do pracy

Data dodania artykułu: 17-04-2012, Tagi: wpływ, koszty, branża

Są kobiety, które ani myślą o posiadaniu potomstwa, bo chcą robić karierę. Są też takie, które nie myślą o niczym innym, tylko właśnie o dzieciach i dla nich mogą poświęcić wszystko. Obie te sytuacje tak naprawdę nie prowadzą do niczego dobrego. Wiadomo, że skrajności są złe. Jeśli kobieta chce pracować i czuć się niezależnie, może to zrobić, nawet wtedy, gdy urodzi dziecko. Powrót mamy do pracy nie jest łatwy zarówno dla niej jak i dla malucha. Jednak dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą, a kobieta pracująca jest kobietą szczęśliwą i spełnioną, zatem same plusy. Jak jednak rozwiązać kwestię dziecka? Jeśli nie mamy nikogo z rodziny, kto na czas nieobecności rodziców zajmowałby się dzieckiem, pozostaje opiekunka. Dobre opiekunki, doświadczone i z odpowiednimi referencjami kosztują. Jeśli nas na kogoś takiego stać, powinniśmy z takiego rozwiązania skorzystać. A jak wygląda sprawa opłacania opiekunki? Zazwyczaj to mamy im płacą ze swojej pensji, a nie jest to w porządku. Ojciec dziecka w równym stopniu powinien za to odpowiadać. W końcu opiekunka zajmuje się dzieckiem obojga rodziców, a nie tylko dzieckiem pracującej mamy.

Dorosłe dzieci w domu

Data dodania artykułu: 19-04-2012, Tagi: przychód, gotówka, pomoc finansowa

Gospodarstwo domowe najczęściej utrzymywane jest przez pracujących rodziców – w niektórych rodzinach na życie zarabiają oboje, mąż i żona, w innych tylko jedna osoba. Dużo zależy od rynku oraz od tego, jakie wykształcenie posiadają wymienieni ludzie. W przypadku bardziej rozbudowanej rodziny, część obowiązków związanych z utrzymaniem gospodarstwa mogą wziąć na siebie dorosłe dzieci. Dzieje się tak w przypadku, gdy rodzina ma do dyspozycji odpowiednio duże mieszkanie czy tym bardziej dom prywatny, a młodzi (na przykład po znalezieniu życiowych partnerów, urodzeniu dzieci itd.) nie zamierzają się przeprowadzać. W celu zaoszczędzenia można pomyśleć nad wspólnym pokrywaniem kosztów, co zapewni większą płynność finansową i możliwość nabycia na przykład mebli lub urządzeń do użytku przez całą rodzinę. Kwestie finansowe, to sprawy dość trudne, wiążące się z możliwością konfliktów, więc warto pewne zasady ustalić już na samym wstępie. Dzieci nie mogą i nie powinny liczyć na to, że rodzice będą ich utrzymywać w nieskończoność – ich i ich nową rodzinę. Dzięki wspólnemu mieszkaniu może być lepiej i lżej pod względem finansowym, ale ważne, by każdy znał swoją rolę i pewne granice.

Młodociany pracownik

Data dodania artykułu: 19-04-2012, Tagi: przychód, gotówka, branża

Termin młodociany pracownik dotyczy osób, które nie są jeszcze pełnoletnie, ale już realizują się pod względem pracy zawodowej. Jest to spotykane wszędzie tam, gdzie szkoły dla młodzieży prowadzą naukę zawodu i umożliwiają uczniom uczęszczanie na praktyki. Są to oczywiście szkoły średnie, zazwyczaj tak zwane zawodówki lub też technika. Z uwagi na młody wiek, tacy pracownicy nie mają obowiązków porównywalnych do pracowników dorosłych, z reguły pracują w mniejszym wymiarze godzin, a także nie mogą zostawać w pracy ponad ten wymiar. Za swoją pracę otrzymują odpowiednie wynagrodzenie, więc nie są w żaden sposób wykorzystywani. Przy okazji zarobkowania uczą się tajników zawodu, w którym będą w dalszym okresie pracować na pełny wymiar. Praktyki to oczywiście nie praca dochodowa, więc pieniądze w ten sposób zarobione nie starczą na jakiekolwiek utrzymanie, ale są to pierwsze pieniądze samodzielnie zarobione. Zatem rodzice nie powinni dzieciom ich odbierać, ale pozwolić z nich skorzystać, by zobaczyły, jak wydaję się taką gotówkę, a nie otrzymaną w prezencie.


poprzednia     1 [2] 3     następna